کاردرمانی خوب در کرج:علت عرق کردن زیاد بدن در خواب چیست؟

کاردرمانی خوب در کرج:علت عرق کردن زیاد بدن در خواب چیست؟

اولین و معمول ترین دلیل عرق کردن در خواب، بالا رفتن دمای بدن به خاطر گرمای محیط است.

چرا در خواب عرق می کنیم؟

بسیاری هستند که در خواب عرق می کنند اما این عرق ها همیشه به خاطر گرم بودن هوا نیست و می تواند دلیلی برای بیماری باشدکاشت مو

کاشت مو
دمای بدن در طول خواب متغیر است، بیشتر افراد حوالی صبح، یعنی حدود ساعت چهار، کاهش موقت دمای بدن را تجربه می کنند.
علاوه بر این در طول مراحلی از خواب، ممکن است سیستم عصبی خودکار (که مسئول کنترل دمای بدن، فشارخون، ضربان قلب و دیگر فاکتورهاست) سرعت گرفته و منجر به تعریق شود. البته اختلالات خواب نیز می تواند به عرق های شبانه منجر شود.

شایع ترین اختلال خواب

شایع ترین اختلال در خواب مشکلات تنفسی در خواب است. ایست تنفسی در خواب، می تواند موجب برانگیختگی و بیرون ریزی کورتیزول که هورمون طبیعی بدن است شود تا تنفس طبیعی را ممکن کند. در بچه ها نیز تنفس نامناسب مربوط به اختلال خواب می تواند به شکل خواب ناآرام و پرالتهاب بروز کند.
خانم ها نیز ممکن است در آستانه یائسگی با برافروختگی های شدید مواجه شوند، در این دوره نیز خطر ایست تنفس در خواب، به خاطر کاهش استروژن و پروژسترون افزایش می یابد.

بیماری های عفونی:

سل یک بیماری عفونی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود. همچنین عفونت های باکتریایی مثل اندوکاردیت، استئومیلیت (عفونت استخوان) و آبسه نیز باعث تعریق شبانه می شوند. تعریق شبانه یکی از علائم بیماری ایدز نیز است. تب مالت یا بروسلوز نیز یک عفونت باکتریایی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود.
عرق کردن در خواب

سرطان ها:

تعریق شبانه یکی از علائم زودرس برخی سرطان هاست. بیشترین سرطانی که باعث تعریق شبانه می شود، سرطان بافت لنفاوی یا لنفوم است، مثل لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین. اما افرادی که نمی دانند دچار سرطان هستند، علائم دیگری نیز دارند مثل کاهش وزن بی دلیل و تب. لوسمی که نوعی سرطان خون است نیز باعث تعریق شبانه می شود.
داروها:مصرف برخی داروها نیز باعث تعریق شبانه می شود. داروهای ضدافسردگی از رایج ترین داروهایی هستند که منجر به تعریق شبانه می شوند. 8 تا 22 درصد افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند، دچار تعریق شبانه می شوند. سایر داروهای مربوط به بیماری های روانی نیز باعث تعریق شبانه می شوند.

هیپوگلیسمی:

کاهش قندخون یا هیپوگلیسمی نیز باعث تعریق زیاد می شود. بیماران دیابتی که انسولین و یا داروی قند مصرف می کنند، ممکن است در خواب دچار کاهش قندخون و در نتیجه تعریق شوند.

اختلالات هورمونی

عریق زیاد یا گرگرفتگی می تواند در اختلالات هورمونی مختلفی دیده شود، مثل سندرم کارسینوئید، پرکاری تیروئید و فئوکروموسیتوم.

بیماری های مغز و اعصاب:

برخی بیماری های عصبی مانند دیس رفلکسی اعصاب خودکار (در اثر تحریک در پایین سطح ضایعه نخاعی در بیماران نخاعی به وجود می آید)، سیرنگومیلی (کیست پر از مایع در نخاع) ، سکته مغزی، آسیب اعصاب خودکار می توانند باعث تعریق زیاد شوند. البته این موارد شایع نیست.
ادامه مطلب  لکنت شکن کانادایی ورژن2 easy speech |بخش‌های مرکزی

Related posts