تنها درمان قطعی سنگ کیسه صفرا، جراحی و برداشتن آن است/ سنگ صفراوی در زنان سه برابر شایع تر از مردان است/ سنگ کیسه صفرا در صورت عدم درمان می تواند منجر به سرطان کیسه صفرا شود


به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی لارستان، دکتر محمد حشمتی، متخصص جراحی عمومی و رئیس بیمارستان امیدوار اوز در برنامه علمی تخصصی مرهم در مورد سنگ کیسه صفرا اظهار داشت: به التهاب حاد کیسه صفرا ناشی از سنگ صفراوی، کُله سیستیت حاد می گویند که با درد پایدار در ناحیه فوقانی راست شکم، اغلب با تب، تهوع و استفراغ خود را نشان می دهد و در بیشتر موارد نیازمند برداشتن کیسه صفرا به صورت زودهنگام است.

وی افزود: گاهی التهاب به صورت مزمن همراه با دردهای شکمی مکرر خود را نشان می دهد که بهترین درمان برای آن پس از تایید تشخیص برداشتن کیسه صفرا در زمان مناسب است.

این متخصص جراحی عمومی خاطرنشان کرد: در افرادی که به دلیل بیماری های زمینه ای، شرایط مناسبی برای جراحی و برداشتن کیسه صفرا ندارند می توان از داروهایی استفاده کرد که با افزایش جریان صفرا، به دفع سنگ کمک می کنند؛ البته ممکن است ماه ها تا سال ها طول بکشد تا سنگ کامل حل شود و احتمال موفقیت درمان ۱۰۰ درصد نیست و از اونجایی که در بیشتر  موارد پس از قطع دارو سنگ عود می کند، تنها درمان قطعی سنگ کیسه صفرا، جراحی و برداشتن آن است.

دکتر حشمتی در مورد عواملی که باعث به وجود آمدن سنگ کیسه صفرا می شود اظهار داشت: چاقی، کاهش سریع وزن، تغذیه وریدی طولانی مدت، مصرف قرص ضدبارداری، دیابت، برخی داروهای پایین آورنده کلسترول، برداشتن قسمتی از روده باریک (ایلئوم )، سیروز کبدی و… از جمله مواردی هستند که احتمال تشکیل سنگ کیسه صفرا را بیشتر می کنند.

ادامه مطلب  کلینیک کاردرمانی در ميدان اسبي عظيميه 09121623463:دیدگاه بالیدگی

وی در مورد علائم سنگ کیسه صفرا گفت: سنگ کیسه صفرا در بسیاری از موارد هیچ علامتی ندارد، اما در صورت علامت دار شدن، درد (کولیک صفراوی) علامت اصلی بیماری سنگ صفراوی است که اغلب به دنبال خوردن غذاهای حجیم یا چرب روی می دهد.

متخصص جراحی عمومی تصریح کرد: سنگ های کیسه صفرا در بزرگسالانی که علامتی ندارند و به صورت اتفاقی در تصویربرداری کشف می شوند، به جز در موارد خاص، نیاز به درمان ندارند.

دکتر محمد حشمتی خاطرنشان کرد: سنگ صفراوی در خانم ها سه برابر شایع تر است و بروز آن با افزایش سن بیشتر می شود، به گونه ای که حدود ۱۵ درصد بزرگسالان سنگ صفراوی دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سنگ کیسه صفرا ارثی است گفت: سنگ صفراوی در برخی خانواده ها شایع تر است که بیانگر زمینه ژنتیکی آن است.

متخصص جراحی عمومی در مورد چگونگی تشخیص سنگ صفرا اظهار داشت: در موارد مشکوک به بیماری صفراوی، ابتدا سونوگرافی درخواست می شود.

دکتر حشمتی تصریح کرد: دو روش برای برداشتن کیسه صفرا وجود دارد، جراحی باز و جراحی لاپاروسکوپی.

وی با اشاره به اینکه مدت زمان بستری برای جراحی و برداشتن کیسه صفرا معمولا یک روز است گفت: انتخاب شیوه جراحی بر مبنای فاکتورهایی همچون سابقه جراحی شکمی قبلی، میزان اضافه وزن، میزان التهاب کیسه صفرا و… توسط جراح صورت می گیرد.

این متخصص جراحی عمومی در مورد مزایای استفاده از روش لاپاروسکوپی اظهار داشت: درد کمتر پس از عمل، عوارض ریوی کمتر، عوارض کمتر زخم جراحی و بهبود سریع تر از جمله ی این مزیت هاست.

ادامه مطلب  بهترین مرکز تربیت گفتاری - شنیداری کرج بهترین کلینیک درمان لکنت در نظر آباد

دکتر محمد حشمتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر سنگ کیسه صفرا دیر درمان شود چه عواقبی دارد تصریح کرد: سنگ کیسه صفرا در صورت عدم درمان، می تواند منجر به عوارض شدید و حتی تهدید کننده حیات شود که از جمله آن ها می توان به عفونت، التهاب پانکراس (پانکراتیت)، انسداد روده به دلیل سنگ صفراوی و افزایش ریسک سرطان کیسه صفرا اشاره کرد.

وی در مورد مراقبت های قبل و بعد از عمل گفت: بسیاری از بیماران قبل و بعد از جراحی در رابطه با رژیم غذایی در صورت برداشتن کیسه صفرا سوال دارند که باید بگویم شما می توانید یک زندگی نرمال و طبیعی بعد از برداشتن کیسه صفرا داشته باشید و کبد شما همچنان مایع صفراوی کافی برای هضم غذا بسازد، اما این مایع به جای ذخیره در کیسه صفرا، به صورت مداوم به داخل سیستم گوارشی می ریزد؛ البته بهتر است بعد از جراحی از خوردن غذاهای چرب، سرخ شده و فست فودها تا حد زیادی اجتناب کرد.

این متخصص جراحی عمومی در پایان اظهار داشت: خوشبختانه جراحی های کیسه صفرا به هر دو روش جراحی باز و لاپاروسکوپی در شهر لار صورت می گیرد.

 

image_printSource link

Related posts

Leave a Comment