ورم دست چه عللی دارد، درمان آن چیست|گفتار توان گستر09121623463

ورم دست چه عللی دارد، درمان آن چیست|گفتار توان گستر09121623463

 

ورم موقعی اتفاق می‌افتد که مایع درون بافتها تجمع پیدا کند. عوامل متعددی می‌توانند موجب آن شوند از جمله تغییر دما و مشکلات سلامتی. اگر ورم دست به علت مشکلی در سلامتی باشد درمان آن باید ورم را از بین ببرد.

وجود ورم دست عمدتا ناخوشایند و رنج آور است. هیچ کس نمی‌خواهد احساس کند جای انگشترها چنان تنگ شده که جریان خون را قطع کرده‌اند. ورم که به عنوان ادم هم شناخته می‌شود، در هر جایی از بدن ممکن است اتفاق بیفتد اما عمدتا در دست، بازو، پا، زانو و ساق پا بوجود می‌آید.

ورم دست به هنگام صبح
ورم دست به هنگام صبح، قابل مشاهده‌تر است. به حالت خوابیده بودن در تمامی شب می‌تواند موجب تجمع مایعات در بافتها شود که منجر به ورم می‌شود. کشش بازوها و دستها به هنگام روز می‌تواند به گردش مایعات کمک کند. اینجا بعضی از تمرینات ساده‌ای که می‌توانید انجام دهید آورده شده است:

کشش هر دو بازو بالای سر، به سمت سقف و نگه داشتن آنها به مدت چند ثانیه
کشش دستها به سمت جلوی بدن و چرخاندان آنها همراه با مچ دست
به آرامی انگشتها را مشت کنید و سپس آزاد کنید این کار را ۵ بار یا تا حدی که راحت هستید انجام دهید
ورم دستها پس از ورزش
ورزش کردن جریان خون را به قلب، ریه‌ها و عضلات افزایش می‌دهد. این کار می‌تواند جریان خون به سمت دستها را نیز کاهش دهد تا آنها را خنکتر کند. گاهی اوقات رگهای خونی دستها با این باز شدن مقابله می‌کنند که می‌تواند دستها را متورم سازد. به علاوه ورزش کردن موجب می‌شود عضلات‌تان گرما تولید کند. در پاسخ به این مورد، بدن خون را به نزدیکترین سطوح خود می‌فرستد تا مقداری از گرما را بیرون براند. این فرایند باعث عرق کردن می‌شود اما همچنین ممکن است موجب ورم دستها شود.

در اکثر موارد، دستها به هنگام ورزش کردن هیچ نگرانی ایجاد نمی‌کنند. با این وجود اگر یک ورزشکار استقامتی باشید ممکن است نشانه‌ای از هیپوناترمی باشد. در این حالت مقدار سدیم در بدن پایین است. اگر هیپوناترمی داشته باشید، احتمالا دچار تهوع و سرگیجه نیز خواهید شد. در اینجا چند کار می‌توانید انجام دهید تا ورم دستها را موقع ورزش کاهش دهید:

قبل از ورزش کلیه جواهرات را خارج کنید
موقع ورزش کردن چرخش بازو را انجام دهید
موقع ورزش کردن مرتبا انگشتانتان را باز کنید و مشت کنید
دستها را پس از ورزش بالا نگه دارید
ورم دست در دوره بارداری
ورم دست
بسیاری از زنان باردار دچار مقداری ورم دست وورم در پا می‌شوند. پوشیدن لباسهای گشاد، داشتن فعالیت و بالا بردن پاها می‌تواند کمک کند. اصطلاح پزشکی برای حالت جدیتر ورم «ادم» است. اگر پوست‌تان دچار فرورفتگی شده یا اگر تورم باعث احساس ناراحتی می‌شود از پزشکتان درخواست کمک کنید. تورم در صورت یا اطراف چشم یکی دیگر از علائم اِدم است.

آرتریت پسوریاتیک
آرتریت پسوریاتیک یک نوع آرتروز است که بر افرادی که پسوریازیس دارند، اثر می‌گذارد. پسوریازیس یک بیماری پوستی است که بوسیله تکه‌های قرمز روی پوست مشخص می‌شود. اکثر افراد ابتدا پسوریازیسشان تشخیص داده می‌شود اما ممکن است علائم آرتریت قبل از ظهور علائم پوستی شروع بشوند. آرتریت پسوریاتیک می‌تواند بر هر بخشی از بدن اثر بگذارد. همچنین بر انگشتان، پا و کمر هم اثر دارد. به خصوص انگشتان به میزان زیادی متورم و حالت سوسیس مانند می‌شوند. همچنین ممکن است قبل از علائم درد مفصل متوجه ورم انگشتان شوید.

سایر علائم آرتریت پسوریاتیک عبارتند از:

مفاصلی که دردناک و متورم هستند
مفاصلی که موقع لمس گرم هستند
درد در پشت پاشنه پا یا کف دست
درد کمر
هیچ درمانی برای آتریت پسوریاتیک وجود ندارد. درمان بر کنترل درد و التهاب تمرکز دارد که معمولا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا استروئیدهای تزریقی است.

ورم دست در آب و هوای گرم
ورم دست در آب و هوای گرم شایعتر است. به دلیل اینکه رگها خون بیشتری را به پوست می‌فرستند تا بدن را خنک کنند. وقتی رگها گشاد می‌شوند، بعضی از مایعات آنها می‌توانند داخل بافتهای دست حرکت کنند. گذاشتن دستها و مچ دست زیر آب سرد ورم را کاهش می‌دهد. گزینه دیگر پر کردن یک تشت با آب سرد و غوطه ور کردن دستها در آب سرد است تا موقعی که ورم آنها از بین برود. از پوشیدن لباسهای تنگ که می‌توانند موجب ناراحتی به همراه ورم شوند، اجتناب کنید. پوشیدن ساعت یا جواهرات روی مچ می‌تواند گردش خون را نیز کاهش دهد. حواستان باشد که این وسایل به اندازه‌ای گشاد باشند که مایعات بتوانند به طور داخل دستها جریان پیدا کنند. علائم دیگر قرار گرفتن در معرض گرما عبارتند از:

قرمزی پوست
افزایش دمای بدن
سرگیجه یا غش کردن
گیجی
چند روز طول می‌کشد تا بدنتان به آب و هوای گرم عادت کند. وقتی که این اتفاق بیفتد باید ورم دست هم از بین برود. شما می‌تونید از پنکه یا خشک کننده هوا هم استفاده کنید.

ورم دست به علت مصرف زیاد نمک
ورم پس از زایمان
بدن شما تعادل ظریف نمک و آب را حفظ می‌کند که نمک زیاد باعث مختل شدن آن می‌شود. کلیه‌ها در تمام طول روز خون را تصفیه می‌کنند، سموم را بیرون می‌رانند و مایعات ناخواسته را به مثانه می‌فرستند. خوردن زیاد نمک کار کلیه‌های شما را برای از بین بردن مایعات ناخواسته بیشتر می‌کند. این باعث می‌شود مایعات در بدن زیاد شده و ممکن است که در نقاط خاصی تجمع پیدا کنند از جمله دستها. وقتی مایعات جمع می‌شوند قلب شما بیشتر کار می‌کند تا خون را به گردش درآورد که فشار خون را افزایش می‌دهد. فشار خون بالا فشار اضافی بر کلیه‌ها وارد می‌آورد و از تصفیه کردن مایعات توسط آنها جلوگیری می‌کند. یک رژیم کم سدیم می‌تواند به بازگردانی تعادل مناسب، کمک کند.

لنفودم
لنفودم بوسیله تجمع مایعات ایجاد می‌شود. این شرایط در میان افرادی که گره‌های لنفاوی آنها به هنگام درمان سرطان برداشته شده یا آسیب دیده بیشتر است. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به هنگام درمان سرطان سینه، گره‌های لنفاوی زیر بغلتان را برداشته‌اید، به میزان بیشتری در معرض خطر لنفودم در دستها، چند ماه یا چند سال پس از درمان هستید. این حالت را لنفودم ثانویه گویند. همچنین ممکن است کسی با لنفودم اولیه متولد شود که در اینصورت ورم پا بیشتر از ورم دستها بوجود می‌آید. علائم دیگر لنفودم عبارتند از:

ورم و درد در بازو یا دست
احساس سنگینی در بازو
بی حسی در بازو یا دست
پوست سفت و محکم احساس می‌شود یا روی بازو سفت است
جواهرات ظاهرا جایشان تنگ می‌شود
کاهش قابلیت انعطاف پذیری یا حرکت روی بازو یا مچ
اگر چه هیچ درمانی برای لنفودم وجود ندارد اما ماساژ تخلیه لنف می‌تواند به کاهش ورم و پیش از تجمع مایعات کمک کند.

پره اکلامپسی
پره اکلامپسی وضعیتی است که در آن فشار خون بالا می‌رود و موجب اختلال عملکرد اندامی دیگر می‌شود. این وضعیت پس از هفته بیستم حاملگی بیشتر است اما گاهی اوقات در اوایل بارداری یا حتی پس از زایمان هم رخ می‌دهد. این یک وضعیت جدی ست که حتی می‌تواند کشنده باشد.

مقدار مشخصی از ورم در دوره بارداری طبیعی ست بخصوص ورم دست و پا. البته افزایش ناگهانی فشار خون به علت پره اکلامپسی می‌تواند موجب احتباس مایعات و افزایش وزن سریع شود. اگر باردار هستید یا هر یک از علائم زیر را همراه با ورم دست دارید، فورا با پزشکتان تماس بگیرید.

درد شکمی
سردردهای شدید
لکه بینی
تغییر در رفلکسها
کاهش ادرار یا کلا ادرار نباشد
سرگیجه
تهوع و استفراغ زیاد
ورم دست به هنگام درمان سرطان
ورم دست
بعضی از اشکال سرطان می‌توانند موجب ادم شوند. همچنین داروهای شیمی درمانی می‌توانند موجب ورم شوند. این داروها ممکن است بر پاها، زانوها یا صورت و همچنین دستها اثر بگذارند.

توصیه‌های پزشکی در صورتی که ورم با هر یک از علائم زیر باشد، انجام می‌شود:

تنگی نفس
تپش قلب نامنظم
ادرار کمتر از حد معمول
ورمی که به سمت بازو یا پا می‌رود
گروه مراقبت از سرطان قادر خواهند بود که به شما توصیه‌هایی کنند و به رفع ورم دست کمک کنند.

بیماری کلیه
کلیه مواد زائد و آب اضافی را از بدن خارج می‌کند. اگر کلیه‌ها به خوبی کار نکنند، این کار به آن صورتی که باید انجام شود، اتفاق نمی‌افتد. مایعات و آب در بافتها جمع می‌شود که موجب ورم می‌شود. علائم دیگر مربوط به بیماری کلیه عبارتند از خون در ادرار، کلسترول بالا و فشار خون بالا.

آنژیوادم
آنژیوادم بوسیله واکنش آلرژیکی با چیزی ایجاد می‌شود که در تماس با آن قرار گرفته باشید. به هنگام واکنش آلرژیک، هیستامین و سایر مواد شیمیایی داخل جریان خون آزاد می‌شوند. این می‌تواند موجب ورم ناگهانی زیر پوست شما شود که ممکن است همراه با کهیر یا بدون آن باشد. این حالت بر لبها و چشمهای شما اثر دارد اما می‌تواند در دستها، پاها و گردن هم اثر بگذارد.

آنژیوادم بسیار شبیه به کهیر است اما فقط زیر سطح پوست اتفاق می‌افتد. سایر علائم آن عبارتند از:

تاولهای بزرگ، ضخیم و سفت
تورم و قرمزی
درد یا گرما در مناطق آسیب دیده
تورم در سلولهای پوششی چشم
آنژیوادم معمولا به خودی خود از بین می‌رود. علائم آن را همچنین می‌توان با داروهای آنتی هیستامین از بین برود.

درمانهای خانگی ورم دست
ورم دست
بعضی از درمانهای ساده خانگی می‌توانند ورم دست را که گاهی اتفاق می‌افتد، رفع کنند. گرم کردن یا خنک کردن دستان متورم می‌تواند بهبود را ایجاد کند. گرما می‌تواند عضلات را آرام کند و به گردش خون کمک کند. دوش آب گرم یا کمپرس گرم روی دستها ممکن است به رفع علائم کمک کند.

سرما نیز می‌تواند ورم را کاهش دهد و هر دردی را بی حس کند. یک یخ پک را در حوله بگذارید و آن را روی دستها استفاده کنید.

مراقبت باشید که چیزی خیلی گرم یا خیلی سرد روی پوست نگذارید. گذاشتن گرما یا سرما بیش از ۲۰ دقیقه طول نکشد و بگذارید قبل از استفاده مجدد از سرما یا گرما، پوست به دمای عادی خودش برگردد.

مصرف نمک را با محدود کردن غذاهای فست فودی، غذاهای کنسروی و بسته بندی شده در طبیعت محدود کنید. این محصولات همگی حاوی میزان بالایی نمک یا سدیم هستند. میوه و سبزیجات تازه بخورید و از سبزیهای معطر و ادویه‌ها به جای نمک برای طعم دهی بیشتر استفاده کنید. با ورزش کردن، مایعات را برای گردش بهتر، تحریک کنید. سعی کنید به مدت طولانی ننشینید و به طور مرتب مقداری ورزش کنید. بالا بردن دستها یا گرفتن آنها در زیر آب سرد می‌تواند ورم را به سرعت کاهش دهد. در حالی که نشسته‌اید دستها را روی میز یا دسته‌های صندلی استراحت دهید که به شما کمک کند. اگر دستها مرتب ورم می‌کنند ممکن است ناشی از یک بیماری همانند بیماری کلیه یا آتروز باشد. درمان این بیماریها ممکن است شامل دارو باشد که باید ورم را هم کاهش دهد.

چشم انداز درمان ورم دست
ورم دست معمولا موجب مشکلات سلامتی به مدت طولانی نمی‌شود اما می‌تواند ناخوشایند باشد. همچنین ممکن است نشان دهنده مشکلی در سلامتی باشد. بعضی از درمانهای ساده خانگی می‌توانند ورم دستها را کاهش دهند. اگر این روشها موثر واقع نشوند، با پزشک یا مسئول درمانی خود صحبت کنید که می‌تواند بیماریهای شما را بررسی کند.

کلینیک گفتاردرمانی توان گستر بهترین البرز –کرج

Alborz Province, Karaj, Azimieh, North Taleghani Boulevard

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری  

 

https://maps.app.goo.gl/dZ1vLSjJ38TNAqtp9

 

بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – کرج گفتارتوان گستر

 02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

 

https://maps.app.goo.gl/4afpiXnJwUuiRvqx8

 

               

 

 گفتار توان گستر البرز – کرج  Goftar Tavan Gostar

Alborz Province, Karaj, Baghestan, 14th Street, Iran

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/qZb8LWp52n2Xx2AR9

بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری گوهردشت البرز – کرج

Alborz Province, Karaj, Enghelab Blvd

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/akheR7JKNyKLGfAu8

 

بهترین گفتاردرمانی سیاوش عطایی آسیب شناس گفتار وزبان البرز – کرج

Alborz Province, Karaj, Gohardasht, Enghelab Blvd

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/nrx6tbfCHL9XEjcx7

بهترین کلینیک گفتاردرمانی -کاردرمانی – نوروفیدبک البرز – کرج

استان تهران، Hashtgerd, 32

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/kEKW7WV8WMLezHDn7

 

بهترین کلینیک گفتاردرمانی : نوروفیدبک:: کاردرمانی :: گفتار توان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/pPRwr5YVosrrPN9ZA

 

 

 

 بهترین کاردرمانی نوروفیدبک گفتارتوان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/TNsErQT8fjUPT6P8A

 بهترین کلینیک گفتاردرمانی – کاردرمانی – نوروفیدبک هشتگرد  – البرز

Hashtgerd, هشتگرد، استان تهران،

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/gRakNn5WAEvLLRnX8

بهترین کلینیک گفتاردرمانی : نوروفیدبک:: کاردرمانی :: گفتار توان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/pPRwr5YVosrrPN9ZA

 

 


Siavashataee.com

goftardarmani.com

behtarinalborz.ir

goftardarmanionline.ir

googleimage.ir

hamejaa.ir

medu-karaj.ir

siavashataee.ir

slpnews.ir

autismonline.ir

avalinkaraj.ir

behtarinkaraj.ir

goftardarmanikaraj.ir

goftareravan.ir

google-map.ir

googlegame.ir

googlemovies.ir

karaj-medu.ir

kardarmanialborz.ir

kardarmanikaraj.ir

loknatclinic.ir

loknatshekan.ir

neurofeedbackalborz.ir

otalborz.ir

otkaraj.ir

pff-rhs.ir

pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir

pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir

behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir

siavash-ataee.ir

slpkaraj.ir

slponline.ir

speech-therapy.ir

tjhvnvlhkd.ir

vazir.org

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی نصر۵

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی نصر۶

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی منصوری فرد

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی جهازیها

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۲

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۳

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۴

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۵

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۶

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۷

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۸

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۹

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۰

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۱

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۲

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۳

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۴

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۵

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۶

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۷

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۸

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی حاجی زاده۱۹

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد خیابان منصوری فرد

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد خیابان محمودآباد

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی یاس۲

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی میعاد۸

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی میعاد۴

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی یاس۵

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی یاس۳

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی میعاد

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی نسترن۳

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی چشمه نور

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی نسترن۵

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی آبشار

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی کوهسار ۱

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی کوهسار۲

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی کوهسار۳

منتخب مراکز کاردرمانی وبازی درمانی در البرز|رجایی شهر محمودآباد فرعی کوهسار۴

Related posts