آلوپورینول|فرهنگ دارویی موثر در مداخلات گفتاردرمانی-کاردرمانی-گفتار توان گسترحصارک بالا کرج  09121623463

آلوپورینول|فرهنگ دارویی موثر در مداخلات گفتاردرمانی-کاردرمانی-گفتار توان گسترحصارک بالا کرج  09121623463

تمام نکات مهم در رابطه با “قرص آلوپورینول”

قرص آلوپورینول برای کاهش میزان اسید اوریک در خون و ادرار افراد دارای سطوح اسید اوریک بالا تجویز می شود. همچنین این قرص برای جلوگیری از حملات حاد نقرس، جلوگیری از نفروپاتی ناشی از شیمی درمانی، و سنگ های عود کننده اگزالات کلسیم استفاده می شود. در هنگام مصرف این قرص رانندگی نکنید.

پزشک به شما «قرص آلوپورینول» تجویز کرده است. با ما همراه باشید تا درباره تاثیرات داروی آلوپورینول روی بیماری شما و اثرات جانبی آن بیشتر بدانید.

آلوپورینول چه قرصی است؟

قرص آلوپورینول خوراکی داروی تجویزی است که به عنوان داروهایی با نام تجاری Zyloprim و Lopurin موجود است. هم چنین به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است.

جشنواره تابستانه! “۱۵ درصد تخفیف کاشت ابرو”

داروهای عمومی معمولا هزینه کمتری دارند. در برخی موارد ممکن است در هر دوز یا حالت به عنوان نسخه نام تجاری موجود نباشند. آلوپورینول همچنین به شکل وریدی (IV) وجود دارد که تنها توسط مراکز درمانی ارائه می شود. آلوپورینول ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد. این بدین معنی است که شما ممکن است نیاز به مصرف این دارو با داروهای دیگر داشته باشید.

بیماری نقرس

موارد مصرف قرص Allopurinol

1- قرص آلوپورینول خوراکی به عنوان یک داروی عمومی و با نام تجاری آیلوپریم (Ayloprim) و لوپورین (Lopurin) در دسترس است.

2- این دارو به صورت تزریقی توسط مراکز درمانی تجویز می شود.

3- قرص آلوپورینول خوراکی برای درمان نقرس، افزایش سطوح سرم اسید اوریک و کلیه سنگ ساز استفاده می شود.

قرص آلوپورینول چه عوارضی دارد؟

– آکنه شدید پوست: این دارو ممکن است باعث ایجاد آکنه شدید پوستی و تهدید کننده زندگی شود. اگر خارش دارید، دچار مشکل تنفسی یا تورم صورت یا گلو شدید از مصرف این دارو خودداری کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

– آسیب کبد: این دارو ممکن است منجر به تغییر در نتایج آزمون کبد و نارسایی کبدی شود. که ممکن است کشنده باشد. اگر مشکلات کبدی دارید، پزشک ممکن است شما را از مصرف آلوپورینول منع کند.

– خواب آلودگی: این دارو می تواند باعث خواب آلودگی شود لذا نباید بعد از مصرف آن رانندگی کنید یا کارهایی را انجام دهید که نیاز به هوشیاری داشته باشند تا این که بدانید چگونه بر شما تاثیر می گذارد.

– جذب مایع: هر روز باید حداقل 3/4 لیتر (14 فنجان) مایعات بنوشید. این امر به شما کمک خواهد کرد حداقل 2 لیتر (2 کیلوگرم) در روز ادرار کنید. این می تواند از ایجاد کریستال های اسید اوریک و مسدود کردن جریان ادرار جلوگیری کند. از پزشک خود در مورد نحوه اندازه گیری اسید اوریک سوال کنید.

خستگی در مسافرت

آلوپورینول برای چه بیماری است؟

آلوپورینول برای کاهش میزان اسید اوریک در خون و ادرار افراد دارای سطوح اسید اوریک بالا مورد استفاده قرار می گیرد. سطوح اسید اوریک بالا ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • نقرس
 • سنگ کلیه، نارسایی کلیه یا بیمار تحت دیالیز
 • بیمار سرطانی تحت شیمی درمانی
 • پسوریازیس
 • استفاده از دیورتیک ها (قرص های آب)
 • یک رژیم غذایی با مصرف نوشابه های غیر الکلی، گوشت گاو، استیک

نحوه کار قرص آلوپورینول چگونه است؟

آلوپورینول متعلق به یک دسته از داروهایی است که مهار کننده های زانتین اکیسداز هستند. یک رده از داروهایی هستند که به شیوه ای مشابه کار می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند.

آلوپورینول با مسدود کردن زانتین اکسیداز، میزان خون و ادرار را کاهش می دهد. این دارو در واقع یک آنزیم است که به اسید اوریک کمک می کند. سطوح بالای اسید اوریک در خون و یا ادرار می تواند باعث نقرس یا سنگ کلیه شود.

اثرات جانبی

قرص آلوپورینول خوراکی ممکن است باعث خواب آلودگی شود. شما نباید رانندگی کنید، از ماشین آلات استفاده کنید یا کارهایی را انجام دهید که نیاز به هوشیاری داشته باشید تا بتوانید بدانید که چگونه آلوپورینول بر شما تاثیر می گذارد. هم چنین می تواند عوارض جانبی دیگر را ایجاد کند.

اثرات جانبی معمول:

عوارض جانبی رایج قرص آلوپورینول خوراکی عبارتند از:

 • آکنه پوستی
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • تغییرات در نتایج تست عملکرد کبد
 • خارش ناگهانی (اگر نقرس دارید)

اگر آکنه های پوستی تان زیاد شوند، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید. اگر آکنه پوستی دارید، نباید آلوپورینول مصرف کنید. دیگر عوارض جانبی خفیف ممکن است در چند روز یا چند هفته از بین برود. اگر این موارد شدیدتر شدند و یااز بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

آکنه

اثرات جانبی شدید

اگر عوارض جانبی جدی دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. با 115 تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آکنه شدید پوست. علائم عبارتند از:
 • کهیر دارای خارش (تکه های بالا آمده پوستی)
 • نقاط قرمز یا بنفش رنگ بر روی پوست شما
 • پوست پوسته پوسته شده
 • تب
 • لرز
 • مشکل تنفس
 • تورم صورت یا گلو

خطر کبدی؛ نشانه های آن شامل زیر موارد زیر است:

 • خستگی
 • عدم اشتها
 • کاهش وزن
 • درد و یا ناراحتی در قسمت راست و فوقانی شکم
 • زردی (ادرار تیره رنگ یا زرد شدن پوست یا سفیدی چشم)

تداخلات قرص آلوپورینول

قرص آلوپورینول خوراکی می توانند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهان واکنش نشان دهند واکنش میان داروها می تواند هدف مصرف یک دارو را تغییر دهد. که این امر می تواند مضر باشد یا از کار کردن درست دارو جلوگیری کند.

به منظور جلوگیری از تداخل دارویی پزشک شما باید تمامی داروهای شما را مدیریت نماید. با اطمینان در مورد تمامی داروها، ویتامین ها یا داروهای گیاهی که مصرف می کنید به او اطلاع دهید. در مورد نحوه واکنش این دارو با دیگر داروها با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

تداخل های دارویی که خطر اثرات جانبی را افزایش می دهند

اثرات جانبی ناشی از مصرف آلوپورینول: مصرف آلوپورینول با داروهای خاص باعث افزایش خطر عوارض جانبی آلوپورینول می شود. این امر به این دلیل است که مقدار آلوپورینول در بدن شما افزایش می یابد.

نمونه هایی از این داروها به شرح زیر است:

1- آمپی سیلین یا آموکسیلین: دراین حالت ممکن است آکنه های پوستی شما افزایش پیدا کند.

2- دیورتیکهای تیازید، مانند هیدروکلروتیازید: ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی آلوپورینول افزایش یابد. این خطرات می تواند شامل آکنه پوستی، اسهال، حالت تهوع، تغییرات در نتایج تست عملکرد کبد و زخم های پاتوژن باشد.

تهوع

اثرات جانبی دیگر داروها:

مصرف آلوپورینول با داروهای خاص باعث خطر عوارض جانبی این داروها می شود. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

1- مرکاپتوپورین: آلوپورینول می تواند سطح مرکاپتوپرین خون را در بدن شما افزایش دهد. این کار را با مسدود کردن یکی از آنزیم های مورد استفاده برای شکستن مرکاپتوپرین انجام می دهد. این امر می تواند عوارض جانبی شدید ناشی از مرکاپتوپرین را ایجاد کند. پزشک ممکن است دوز مرکاپوتوپرین خود را کاهش دهد.

2-آزاتیوپرین: آلوپورینول می تواند سطح آزاتیوپرین خون را در بدن شما افزایش دهد. این کار با مسدود کردن یکی از آنزیم های مورد استفاده برای تجزیه آزاتیوپرین انجام می شود. این حالت می تواند عوارض جانبی شدید از آزیتیوپرین ایجاد کند. پزشک ممکن است دوز آزاتیوپرین خود را کاهش دهد.

3- کلروپامید: آلوپورینول ممکن است باعث شود کلروپامید در بدن شما باقی بماند. این امر می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را در شما افزایش دهد.

4- سیکلوسپورین: مصرف آلوپورینول با سیکلوسپورین ممکن است سطح سیکلوسپورین را در بدن شما افزایش دهد. پزشک باید سطح سیکلوسپورین خود را کنترل کرده و در صورت لزوم دوز خود را تنظیم کند.

5- دیکومارول: آلوپورینول ممکن است باعث شود تا دیکومارول در بدن شما باقی بماند. این امر می تواند خطر خونریزی شما را افزایش دهد.

هشدارهای مصرف آلوپورینول

مصرف این دارو می تواند چندین خطر حساسیتی را برای فرد ایجاد کند که نشانه های آن به شرح زیر است:

 • کهیر دارای خارش (تکه های بالا آمده پوستی)
 • نقاط قرمز یا بنفش رنگ بر روی پوست شما
 • پوست پوسته پوسته شده
 • تب
 • لرز
 • مشکل تنفس
 • تورم صورت یا گلو

در صورتی که واکنش حساسیتی به آن داشتید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که واکنش ها شدید بودند با اورژانس تماس بگیرید تا به نزدیک ترین درمانگاه برای معالجه انتقال یابید. در صورتی که نشانه های حساسیتی ناشی از مصرف این دارو را در بدن خود مشاهده نمودید از مصرف آن خودداری نمایید. مصرف دوباره آن می تواند کشنده باشد.

خطراتی برای گروه های خاص

افراد دارای مشکلات کلیوی

 اگر دچار مشکلات کلیوی هستید یا سابقه بیماری کلیوی دارید، ممکن است نتوانید این دارو را به خوبی از بدن خود پاک کنید. این امر ممکن است سطح آلوپورینول در بدن شما را افزایش دهد و باعث عوارض جانبی بیشتری شود. این دارو هم چنین ممکن است عملکرد کلیه شما را کاهش دهد. که باعث می شود بیماری کلیوی شما تشدید یابد.

زنان باردار

آلوپورینول یک داروی بارداری رده C است. این بدان معنی است که دو چیز وجود دارد:

 1. پژوهش ها روی حیوان ها نشان دهنده اثرات مضر مصرف این دارو بر جنین است.
 2. پژوهش های زیادی روی انسان ها مبنی بر اثر مضر این دارو روی جنین انجام نشده است.

در صورتی که باردار هستید یا قصد آن را دارید با پزشک خود مشورت کنید. این دارو تنها زمانی باید مصرف گردد که مزایای حاصل از مصرف آن بیشتر از ریسک تاثیر آن بر جنین باشد.

عکس هفته سی و چهارم بارداری

عوارض آلوپورینول در شیردهی

آلوپورینول به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، عوارض جانبی ایجاد کند. اگر فرزندتان شیردهید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که آیا شیر مادر را متوقف کنید یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

برای سالمندان: کلیه های افراد سالخورده ممکن است  به خوبی کار نکند. این امر باعث می شود بدن شما آرام تر دارو را پردازش کند. در نتیجه، بیشتر دارو در بدن شما به مدت طولانی باقی می ماند. که خطر عوارض جانبی را در بدن شما افزایش می دهد.

برای کودکان: عوارض مصرف این دارو برای کودکان با سن کمتر از 18 سال به منظور درمان سنگ کلیه یا نقرس بررسی نشده است.

روش مصرف آلوپورینول

این اطلاعات دوزی مصرفی برای آلوپورینول برای نوع خوراکی آن است. تمامی دوزهای  ممکن و حالت های دارو ممکن است در این بخش بررسی نشوند. نحوه مصرف دارو، میزان دوز، حالت مصرف بستگی به شرایط زیر دارد:

 • سن تان
 • شرایط درمانی
 • میزان شدت شرایط
 • دیگر شرایط پزشکی که دارید
 • نحوه پاسخ دهی به اولین دوز مصرفی

قرص آلوپورینول خوراکیAllopurinol

میزان دارو برای بیماران نقرس

دوز افراد بالغ (سن 18 تا 64)

– دوز معمول برای شروع: 100 میلی گرم در هر روز

– تنظیم دوز مصرفی: پزشک شما ممکن است میزان دوز مصرفی شما را هر هفته به میزان 100 میلی گرم افزایش دهد تا به سطح مورد نظر از سرم اوریک اسید برسید

دوز معمول:

1- نقرس خوش خیم: 200 الی 300 میلی گرم در روز

2- نقرس متعادل تا شدید: 400 الی 600 میلی گرم در روز

– بیشترین دوز: 800 میلی گرم در روزبه صورت دوزهای مصرفی جداگانه

دوز مصرفی در کودکان (0-17 سال)

این دارو نباید در کودکان با سن کمتر از 18 مصرف شود.

دوز در افراد سالخورده (سن 65 و بالاتر)

کلیه افراد سال خورده ممکن است به خوبی کار نکند. این امر باعث می شود تا پردازش دارو در بدن آن ها کندتر انجام شود. در نتیجه؛ بیشتر دارو در بدن باقی می ماند و اثر خطرهای جانبی را در بدن آن ها افزایش می دهد.

پزشک تان ممکن است از دوزهای پایین یا برنامه مصرف دوزهای مختلف استفاده کند. این امر می تواند از تولید سطح بالای این دارو در بدن جلوگیری کند.

پزشک موفق

توصیه های خاص

برای افرادی که بیماری کلیوی دارند: بسته به میزان عملکرد کلیه شما، پزشک سطح دارو را کم می کند. بسته به میزان کراتینین که نوعی آزمایش برای تشخیص میزان عملکرد سیستم کلیه شما است، پزشک میزان دوز مصرفی را در شما تشخیص می دهد.

 دوز مصرفی برای سطح های بالای سرم اسید اوریک ناشی از درمان سرطان

دوز بزرگسالان (سنین 18-64 سال)

600-800 میلی گرم در روز برای دو یا سه روز.

دوز کودکان (سنین 11 تا 17 سال)

600-800 میلی گرم در روز برای دو یا سه روز

دوز کودکان (سنین 6 تا 10 سال)

300 میلی گرم در روز. دکتر شما دوز خود را در صورت نیاز براساس میزان سرم اسید اوریک تنظیم می کند.

دوز کودکان (سن 0 تا 5 سال)

150 میلی گرم در روز. دکتر شما دوز کودک خود را بر اساس میزان سرم اسید اوریک تنظیم می کند.

دوز افراد سال خورده (65 سال و بالاتر)

کلیه افراد سال خورده ممکن است به خوبی کار نکند. این امر باعث می شود تا پردازش دارو در بدن آن ها کندتر انجام شود. در نتیجه؛ بیشتر دارو در بدن باقی می ماند و اثر خطرهای جانبی را در بدن آن ها افزایش می دهد.

– برای افرادی که بیماری کلیوی دارند: بسته به میزان عملکرد کلیه شما، پزشک سطح دارو را کم می کند. بسته به میزان کراتینین که نوعی آزمایش برای تشخیص میزان عملکرد سیستم کلیه شما است، پزشک میزان دوز مصرفی را در شما تشخیص می دهد.

سنگ کلیه

دوز مصرفی برای سنگ های کلیوی برگشت پذیر

دوز مصرفی در بزرگسالان (سن 18 تا 64 سال)

دوز معمولی 200-300 میلی گرم در روز به صورت یک جا یا جداگانه است.

دوز مصرفی در کودکان (سن 0 الی 17 سال)

این دارو نباید در کودکان با سن کمتر از 18 مصرف شود.

دوز در افراد سال خورده (سن 65 و بالاتر)

کلیه افراد سالخورده ممکن است به خوبی کار نکند. این امر باعث می شود تا پردازش دارو در بدن آن ها کندتر انجام شود. در نتیجه، بیشتر دارو در بدن باقی می ماند و اثر خطرهای جانبی را در بدن آن ها افزایش می دهد.

پزشکتان ممکن است از دوزهای پایین یا برنامه مصرف دوزهای مختلف استفاده کند. این امر می تواند از تولید سطح بالای این دارو در بدن جلوگیری کند.

توصیه های خاص

برای افرادی که بیماری کلیوی دارند: بسته به میزان عملکرد کلیه شما، پزشک سطح دارو را کم می کند. بسته به میزان کراتینین که نوعی آزمایش برای تشخیص میزان عملکرد سیستم کلیه شما است، پزشک میزان دوز مصرفی را در شما تشخیص می دهد.

مطابق دستورالعمل مصرف کنید

قرص آلوپورینول خوراکی برای درمان طولانی مدت استفاده می شود. اگر شما آن را مطابق تجویز  مصرف نکنید، با خطرات جدی همراه است.

اگر مصرف دارو را بطور ناگهانی متوقف کنید یا آن را به طور کامل مصرف نکنید، سطح اسید اوریک در خون یا ادرار شما بالا خواهد بود. اگر شما نقرس یا سنگ کلیه دارید، علائم بیماری شما هم چنان وجود خواهد داشت.

اگر مصرف آن را فراموش کردید یا دارو را طبق برنامه مصرف نکردید: داروهای شما ممکن است به خوبی کار نکند یا ممکن است به طور کامل کارایی خود را از دست بدهند. برای این که دارو به خوبی کار کند، مقدار مشخصی از آن باید در بدن شما باشد.

اگر بیش از حد مصرف کنید، می توانید مقادیر خطرناکی از این دارو را در بدن خود داشته باشید. علائم عبارتند از:

 • آکنه پوستی
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • تغییرات در نتایج تست عملکرد کبد
 • خارش ناگهانی (اگر نقرس دارید)

اگر فکر می کنید بیش از این مقدار از این دارو مصرف کرده اید، با پزشک یا مرکز کنترل سم تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید باشد، با شماره 115 تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس بروید.

در صورتی که مقداری از دوز مصرفی را فراموش کردید: به محض یادآوری، دوز خود را مصرف کنید. اما اگر فقط چند ساعت قبل از دوز برنامه ریزی شده بعدی وجود داشت، فقط یک دوز مصرف کنید. هرگز سعی نکنید دوز دو وعده را در یک بار مصرف کنید. این امر می تواند عواقب جانبی خطرناکی را ایجاد کند.

چگونه می توان گفت که آیا دارو کار می کند: دکتر شما سطوح اسید اوریک را آزمایش می کند. سطوح اسید اوریک خون شما حدودا 1-3 هفته پس از شروع مصرف این دارو کاهش می یابد. دکتر شما هم چنین درباره مقدار مایعاتی که می نوشید و میزان مایعات که ادرار می کنید سوال می پرسد.

درست بعد از شروع مصرف این دارو، ممکن است علائم خفیف داشته باشید. با گذشت زمان علائم نقرس ممکن است از بین بروند.

توصیه های خاص برای مصرف قرص آلوپورینول

اگر پزشک شما قرص آلوپورینول خوراکی را برای شما تجویز کند، این نکات را در نظر داشته باشید.

عمومی

 • این دارو را در زمان (های) توصیه شده توسط پزشک خودمصرف کنید.
 • شما می توانید آلوپورینول را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.
 • مصرف این دارو پس از غذا و با مقدار زیادی آب ممکن است موجب ناراحتی معده شود.
 • شما می توانید قرص آلوپورینول را قطعه یا خرد کنید.
 • هر داروخانه ای این دارو را ندارد. هنگام پر کردن نسخه خود، مطمئن شوید که پیشاپیش با داروخانه تماس بگیرید تا مطمئن شوید که داروخانه شما آن را دارد یا خیر.

شرایط نگهداری قرص آلوپورینول

 • آلوپورینول را در دمای اتاق (دمای بین 20 تا 25 درجه سلسیوس) نگه دارید.
 • دوراز نور نگهداری شود
 • از نگهداری آن در مکان مرطوب مانند حمام خودداری کنید.

هنگامی که قصد مسافرت دارید:

– همیشه داروهایتان را با خود حمل کنید هنگام پرواز، هرگز آن را در کیسه ای که به هواپیمایی تحویل می دهید، قرار ندهید. آن را در کیسه ای که خود به همراه دارید نگه دارید.

– در مورد دستگاه های اشعه ایکس فرودگاه نگران نباشید. آنها نمی توانند داروهای شما را خراب کنند.

– ممکن است مجبور شوید داروهای خود را به کارکنان فرودگاه نشان دهید. همیشه نسخه خود را به همراه داشته باشید.

– این دارو را در داشبورد خودرو خود قرار ندهید یا آن را در ماشین نگذارید. زمانی که آب و هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد است حتما از انجام این کار اجتناب کنید.

ارزیابی های آزمایشگاهی

شما و دکترتان باید مسائل مربوط به سلامت را کنترل کنید. این امر می تواند در حین استفاده از این دارو مطمئن شود که شما در معرض ایمنی قرار دارید. این مسائل عبارتند از:

– عملکرد کلیه. پزشک شما ممکن است آزمایش های خون را انجام دهد تا چگونگی عملکرد کلیه شما را بررسی کند. اگر کلیه های شما به خوبی کار نمی کنند، ممکن است دکتر شما دوز این دارو را کاهش دهد.

– عملکرد کبد. پزشکتان ممکن است برای بررسی نحوه عملکرد کبدتان آزمایش هایی انجام دهد. در صورتی که به خوبی کار نکند پزشکتان ممکن است دوز مصرفی را کاهش دهد.

– سطح اوریک اسید. پزشکتان ممکن است آزمایش خونی انجام دهد تا به کمک آن سطح اوریک اسید خونتان را بررسی کند. این آزمایش به او کمک می کند تا در مورد عملکرد دارو اظهار نظر کند.

وعده غذایی شما

در صورتی که سنگ کلیه برگشت پذیر دارید، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند تا از وعده های خاص غذایی استفاده کنید. این وعده غذایی شامل پروتئین حیوانی(گوشت)، سدیم، شکر و غذاهای سرشار از اگزالات (مانند اسفناج، چغندر، کرفس و لوبیا سبز) است.

رژیم غذایی شما باید دارای فیبر بالا باشد و شما باید مقدار زیادی آب بنوشید. شما هم چنین ممکن است نیاز به بررسی مصرف کلسیم خود داشته باشید

جایگزین آلوپورینول

داروهای دیگری برای درمان بیماری شما وجود دارد. برخی ممکن است برای شما بهتر از دیگر انواع داروها باشند. با پزشک خود در مورد گزینه های دیگر جایگزین این دارو که ممکن است برای شما مفید باشد مشورت کنید.

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی ده متری ۱

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی ده متری دوم

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی ده متری ۴

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  ده متری ۵

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  شهپرست

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  وحدت۱

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی خشبوئی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  سجادی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  ۸ متری بوعلی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی المهدی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  کمالی دهقان

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا خیابان ساسانی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  گلسرخی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  گلستان

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  محمدی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  دهقان

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  شهدا

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی توانگر

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  امام حسین

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی زارع

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  ترابی جوان

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  نادری

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  نواب

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  علی نژاد

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  امام حسین

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا خیابان آزاد

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  جوادی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  کوچکی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  ولیعصر

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان دانشسرا فرعی  میرتقی

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی بیستم

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی یخچال

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی ۲

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی ۴

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی۶

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی۸

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی۱۰

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی۱۲

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی۱۴

مجهزترین  کاردرمانی     |حصارک بالاخیابان قلم فرعی۱۶

Related posts